srijeda, 29. svibnja 2013.

STENOGRAMI IZETBEGOVIĆA I SILAJDŽIĆA O PODJELI RBIH V korak

Peti korak – finalni dogovor sa međunarodnom zajednicom, Tuđmanom i Miloševićem i kraj Republike BiH
(1995.g. – kraj rata)
Razgovori o zaživljavanju Fedracije BiH i problemima koji su pratili taj proces bili su česti. Ejup Ganić je, ispred RBiH, vodio glavnu riječ u tom procesu. Tako je 6.3.1995.g. otišao na sastanak sa Tuđmanom koji je otpočeo u večernjim satima, u 20h i 30min. Tema nije bila samo Federacija BiH, već se u sklopu općih događaja koji su išli ka okončanju ratova na prostoru bivše Jugoslavije, razgovaralo i o potezima koje je povlačio Tuđman, svjetska politika, mi...Kraj agresije na RBiH se bližio kraju. Ali kakav kraj?
Ganić: Dozvolite da vas sve pozdravim i da izrazim zadovoljstvo što smo se ponovo sastali.  Ja sam u ime naše delegacije ovdje, general Delić, ambasador Trnka i naravno stari kolega Blaškić. Ja sam večeras ovdje u funkciji člana Predsjedništva RBiH i samo na taj način imam ingerencije nad generalom Delićem. Prema tome, da bih razbio neku dilemu da sam ja ovdje šef, onda moram istaći tu svoju titulu...Što se tiče Federacije, ja mislim da narod hoće Federaciju i da bošnjački i hrvatski narod u Bosni hoće Federaciju. Ja tu vidim pomake. Naravno, u toj Federaciji neko će da otpadne od nas političara.
Tuđman: Bitno je to, što smo mi poslije Vašingtonskog sporazuma prekinuli neprijateljstva između hrvatskog i bošnjačkog naroda. Znači, u onom okviru rješavanja krize u Bosni, stvaranja Unije triju republika, jasno da je hrvatski narod htio sačuvati svoja područja, a da ste vi Muslimani isto tako htjeli da osvojite i dođete preko Mostara i do mora itd. Ja se slažem sa gospodinom Ganićem da odluke o ovome treba donijeti politika, a ne vojska. Prema tome, vodi se jedna zapletena igra oko BiH, unutar nje i to, zaista, jeste zamršen problem, najzamršeniji problem današnjega svijeta. Prema tome, Muslimanima mora biti prihvatljivo to što Vašingtonski sporazumi znači. Znači, da zajedno sa Hrvatima traže rješenje pitanja svoga opstanka u BiH, kao što Hrvatima, isto tako, jeste u interesu opstanak hrvatstva u BiH i strateškog interesa Hrvatske države u savezu sa Muslimanima. Gospodin Ganić je upotrijebio izraz „obračun s agresorom“. Da, gospodo, ja bih htio imati definitivni obračun sa agresorom. Ali, kakav obračun? Ja ću vam reći, vi vjerovatno pratite politička zbivanja u svijetu, posebno u vezi s odlukom Hrvatske, s mojom odlukom o tome da otkažemo UNPROFOR–u. Vi znadete da nema dana da u ime SAD–a, da sam predsjednik SAD–a, glavne svjetske velesile je dao nekoliko puta izjave o tome kako treba Predsjednik Tuđman promjeniti mišljenje u svezi s time.
Ganić: Gospodine Predsjedniče, kažu da nije važno da li je mačka crna ili bijela, samo treba da uhvati miša. Vidite nema rata između Hrvata i Muslimana, niti će biti više rata, niti je moguće da dođe do rata. To je jedna stvar. Druga, jer mi tim ratom ne rješavamo problem, ne rješavate ga ni Vi, i mi vodimo takvu politiku i to je jasno u našem narodu. S druge strane, vidite, mi ne želimo da izgubimo za stolom ono što nismo izgubili na bojnom polju. Mi nismo izgubili Republiku na bojnom polju.
Tuđman: Čekajte, čekajte Ganiću, hajde sada govorimo kao prijatelji. Nemojte govoriti: Nismo izgubili rat», kada drže 65% teritorija.
Ganić: Drže i vama 30% pa niste izgubili ništa od Hrvatske.
Tuđman: Čekaj, to su okupirane teritorije, samo je problem Hrvatske drugi. Hrvatska je priznata u međunarodnim granicama i hrvatski Srbi su manjina u Hrvatskoj.
Ganić: „Još jedna stvar: Nemojte potcjenjivati tu moju funkciju člana Predsjedništva, ona je prilično jaka znate, bar što se tiče bošnjačkog naroda. Ja nisam neki fiktivni član Predsjedništva.
Tuđman: Ne, ja ne potcjenjujem, nego ja bih samo htio da Vi taj svoj položaj više iskoristite da što prije dođe do realizacije Federacije.
Ganić: Pa zar ga ne koristim...tko je od vas napravio ovdje napravio jasnije i čestitije ideje, nego što sam ja uradio za Federaciju.
Međutim Tuđman je već dugo igrao i na drugoj strani – slao svoje posrednike na sastanke sa Miloševićem i njegovim dužnosnicima. O tome će javnost nešto više saznati kada je Tuđmanov posrednik, Hrvoje Šarinić, objavio knjigu[1] u kojoj pisao o tim sastancima. Međutim u Šarinićevoj knjizi se nije našla zabilješka koju je 13.3.1995.g. u 17h i 10min referisao Tuđmanu. Radi ovoga ostaje sumnja da prešućenih zabilješki o tajnim sastancima hrvatske i srpske strane ima još. Šarinić referiše zapisane teze koje je pokupio nakon razgovora sa Miloševićem: „Dakle, danas 13. ožujka 1995. bio sam u Beogradu i razgovarao od 10:30 do 12:45 sa Slobodanom Miloševićem, a od 12:47 do 13:30 sa Borom Mikelićem.» Nakon uvoda Šarinić citira Miloševića: „Hrvatsko–srpski odnosi su duga i bolna istorija. Oni se ne mogu rešiti ni preko noći, ni preko posrednika. Ja to vidim na jedan jedini mogući način. Prvo, skidanje sankcija na temelju BiH i sekundarno Hrvatske. I drugo, međunarodna konferencija, Pariz ili drugdje, svejedno. Drugo, zahtjev Zagrebu da UNPROFOR ostane do okončanja pregovora o političkom rješenju. I treće, zahtijev Beogradu i Zagrebu da odmah otpočnu proces normalizacije odnosa. Spreman sam odmah doći u Zagreb, a valjda bi i Franjo došao u Beograd. Lukavost je često na rubu poštenja. Svi misle da kad mi dignu sankcije da ću ih sve prevariti. Kosovo i Sandžak, to će mi stalno nametati, osjećam da smo vrlo blizu raspleta i ja to želim i radim u tom pravcu. Pomognite oko sankcija i ja ću vama pomoći... Na Akashijev avion su pucali Muslimani, a ne Srbi. Zar vam priča o Sarajevskoj tržnici nije bila dovoljna pouka? Ja ne mogu pristati na rat i na istrjebljenje Srba. Rasim Delić, ne da je samo znao, već je i organizirao otmicu i ubistvo Šantića, to Vam ja kažem iz mojih izvora. Prije 6 ili 12 meseci, tačno se ne sjećam, Zulfikarpašić je bio kod mene i u ime Alije nudio srpsko–muslimanski savez, od onda nije bilo nikakvih kontakata, a to sam ja bio odbio.“
Kasnije će,  u aprilu mjesecu 1995.g., bosanskohercegovačka javnost saznati da je u Beograd, kao Izetbegovićev posrednik, na razgovore sa Miloševićem išao akademik Muhamed Filipović. O svom odlasku u Beograd Filipović je govorio u listu „Bošnjak“ koji je Filipovićev razgovor sa Enverom Čauševićem objavio u broju od 11.4.1995.g.
R.Hrvatska ubrzo pokreće svoje ključne operacije za oslobođenje - „Bljesak“ i „Oluja“. Europa i SAD su zažmirile. Vojska tzv. R.Srpske Krajine biva potpuno uništena kao i istoimena paradržava. Veliki dio izbjeglica i vojske sliva se u RBiH. ARBiH u to vrijeme doživljava udarac koji će nas uzdrmati do temelja: gubimo Srebrenicu i Žepu dok se Bihać našao pred padom ubrzo nakon počinjenog genocida nad Muslimanima u Srebrenici i okolini. Hrvatska vojska pomaže 5.korpusu ARBiH i ubrzo kreću vojni uspijesi ARBiH koji će četnike i agresore iz Srbije potisnuti iz nekoliko gradova. Do danas se vodi rasprava da li je taj protuudar ARBiH bio zapravo dogovoren jer se ARBiH iz pozicije pred potpunim padom, odjednom, našla u poziciji oslobodilaca uz asistenciju vojske R.Hrvatske. Ostaje činjenica da su se vojske zaustavile približno ondje gdje je bila dogovorena unutrašnja dioba RBiH. Čak su se neke jedinice ARBiH vraćale sa područija gdje su bile „premašile“ granicu koju nisu smjeli preći. SAD je, navodno, zaprijetio napadima po jedinicama ARBiH ukoliko krenemo i pedlja naprijed. Pedlja od dogovorenog? Vjerovatno.
Dana 3.10.1995.g. u 13h održana je sjednica Predsjedništva RBiH. Tema je bila: finalni pregovori o završnim dogovorima.
Izetbegović:  Dakle, prelazimo na predstojeće mirove pregovore. Kod ovih nemamo nešto novo reći... Ali, ima jedan problem koji se mora postaviti i koji držim da će biti postavljen odmah, a to je pitanje sankcija Srbiji, odnosno pitanje suspenzija sankcija za priznanje BiH. Izgleda da je Milošević spreman da pokrene to pitanje.
Delić: Da li uz to odmah ide postavljanje na granicu – efektivna kontrola granica?
Izetbegović: Recimo da mi dopunimo tim zahtijevom, da li bismo u tom slučaju  prihvatili?
Bičakčić: Puno priznanje RBiH u međunarodno priznatim granicama.
Izetbegović: Najvjerovatnije puno priznanje bi bilo. Mada priznanje BiH je poruka onima, da je definitivno prekrižen plan velike Srbije. Trenutno najvažnije pitanje, oko koga je sada i Menzis dolazio, ovaj problem prekida vatre. Naime mi imamo teškoća gore na sjevernom frontu. Mi se sami ponovo borimo. Jer, ono je išlo, napredovanja su bila kada je istovremeno jedno 7–8 dana, atlanski pakt i hrvatska vojska i HVO...Dakle, ta četiri faktora... U Zagrebu je bila malo atmosfera zategnuta, djelimično, i zbog toga što sam ja pokrenuo problem povlačenja hrvatske vojske. Oni to smatraju malo netaktičnim itd. Možda nama ne treba toliko da se žuri. Ovo je prekid vatre. Jer, prema Ženevskom dogovoru, nama je garantovano 51%. Prihvatili, da se povuku sa 51% teritorije. Kada je riječ o mapama, a u mapama je Doboj i Brčko su naši, je li?! Goražde takođe, dio Prijedora itd.
Pejanović: Ja bih da mi iscrpimo ovo pitanje Vaše: da li prihvatiti prekid ili ne? Imamo li mi šanse da neko značajnije mjesto u nekom kraćem roku uzmemo ili nemamo? Ako nemamo, onda je bolje ovo, na sigurno, čuvati. Jer, nisu ovo mali prostori.
Izetbegović: Naime, ne znam što bi sada ginuli za neka mjesta koja možemo pregovorima da dobijemo. Mi smo mislili da možemo da dobijemo puno više.
Komšić: Mislim, da sada treba na brzinu procijeniti. Očito je da samo sa ovim snagama Armije je teško praviti velike pomake. Sada treba napraviti procjenu, po mom mišljenju. Da li to raditi ponovo u dogovoru sa Tuđmanom, sa hrvatskom vojskom, rizikovati njihovo veliko uplitanje ili ići na ovaj prekid vatre, gdje se nalazimo, da se tu stane.
Duraković: Najveći je problem, što nema ni u jednoj tački, fino je to kada nama Amerikanci kažu – Federacija je gotova stvar. Nažalost, ona nije. Ona nije ni zaživjela i pitanje je hoće li zaživjeti? I koliko stoji opasnost secescije srpskog entiteta, još više secesije hrvatskog entiteta u ovom momentu.
Šaćirbegović: Ja sam osjećao kod g. Holbruka i kod Europe, nekada želju, da upotrebljavaju Bosnu kao jednu ravnotežu, između Beograda i Zagreba. Kada ne odgovara, na jednu stranu malo gurnu, kad odgovara malo na drugu stranu. To sa jedne strane nije loša situacija, jer znači da obadvije strane nas trebaju.
Dana 21.11.1995.g. u gradu Dejtonu, SAD, potpisan je Sporazum o miru u BiH. Osam dana kasnije delegacija koja je potpisala Dejtonski sporazum stiže u Sarajevo u kojem ih narod, iscrpljen od rata, umiranja i gladi dočekuje aplaudirajući porazu. U 17h i 15min počinje sjednica Skupštine BiH. Nakon uvodog protokola riječ dobija Izetbegović koji kaže: „Ovih dana okrenuta je nova stranica naše, bosanske historije. Piše je vrijeme, ali najvažnije stvari, ipak, mi ispisujemo...Ta nova stranica okrenuta je u dalekon Dejtonu, 21.novembra 1995. prihvatanjem Opšteg Okvinog sporazuma o miru u BiH i njegovih jedanaest aneksa.“
Svoj govor i postupke Izetbegović, nadalje, obrazlaže: „Stalno me pitaju je li bilo pritisaka? Mogu reći direktnih nije bilo, ali bilo je indirektnih i oni su glasili: ako ovi pregovori iz bilo kojeg razloga propadnu, Amerika se definitivno povlači. Moraćete sa Evropom rješavati vaš problem, a mi znamo šta to znači.“
Nakon Izetbegovića riječ su uzimali predstavnici zakonodavne vlasti iz različitih dijelova BiH. Tako je zastupnik u Skupštini BiH, Sabahudin Turcić iz Gradačca, dao podršku delegaciji koja se vratila iz Dejtona „ukoliko Mirovni sporazum koji ćemo prihvatiti i potpisati daje čvrste garancije za povratak svih izbjeglica kućama.“
Ahmet Aličić je kazao da je u njegovoj petogodišnjoj zastupničkoj karijeri ovo skupštinsko zasjedanje, možda, najteži trenutak. Aličić je, inače, dolazio iz Doboja koji je u dejtonskohj diobi djelimično potpao pod manji bh.entitet R.Srpska.
Gradimir Gojer, ispred SDP-a BiH, oficijelno je kazao da SDP prihvata sporazum ako on garantuje...
Sjefudin Tokić ispred UBSD-a je „iznio podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu, shvatajući sve konsekvence koje znači davanje podrške jednom sporazumu koji u principu otvara mogućnost dvojakog procesa a to je i dalje razgradnje BiH. Naravno, teško da ćemo mi danas dati apsolutnu ocjenu Dejtonskog sporazuma. Tek će naredno vrijeme pokazati koliko je potpisom svojim, odnosno parafom u Dejtonu, napravljena jedna od najbitnijih etapa da li ka političkoj reintegraciji BiH ili ka legalizaciji njene etničke podjele.“
Današnja Bosna I Hercegovina odraz je svih navedenih sporazuma o njenoj diobi. Otud je i danas Mostar trusno političko pitanje jer je taj grad obećan hrvatima kao stolni grad nevidljive tzv.Herceg-Bosne i otud su Bošnjaci na tom području razjedinjeni na vrlo sistematičan način za šta se izdvajaju novci koji većinski lijenom stanovništvu tog kraja nije mrzak. Po istom urneku, ali ovaj put radi obećanja srbima, Istočna Bosna se sistematski uništavala u ekonomskom i demografskom smislu tako što su ulaganja u taj dio BiH svedena na minimum dok je povratak gotovo deklasiran iz čistog nedostatka političke volje. Ljudi se oslanjaju na sistem da žive od sadake i institucionalne prošnje pričajući priče o preživjelim strahotama. Tako narod umire i mentalno jer se prepustio bez borbe. Ako se pogleda domašaj pravosuđa, policije, ekonomije, telekomunikacija i sl. vidjet će se da u BiH funkcionišu tri države sa malom iznimkom djelovanja Tužilaštva BiH i SIPA-e koji, opet, imaju vrlo probran ukus za istrage i procesuiranja.
Politički život u BiH je sveden na borbu za vlast po principu svako djeluje na dijelu teritorije koji mu je pripao pri crtanju mapa o diobi BiH. Izborne pobjednike određuje uložena količina novca jer se većina naroda u BiH odavno odrekla usluga sopstvenog mozga.

Semir Halilović

Nema komentara:

Objavi komentar